Pielęgnacja obuwia

Cieszysz się właśnie nowymi butami w ręku, chcesz już w nie wcisnąć swoje stópki ? Hola, hola! Not so fast my friend! Nim założysz swoje świeżutkie cichobiegi, czy wiesz jak o nie dbać? Czy wiesz z jakich materiałów zostały wykonane?

image1

O tym z jakich materiałów zostały stworzone buty Nike, informuje nas naklejka, którą znajdziemy wewnątrz buta. W jaki sposób je czyścic, opisał producent pod tym linkiem KLIK.

IMG_0639
Nim zaczniemy użytkowanie obuwia, warto zapoznać się z jego składem. Oznaczenia z jakimi możemy się spotkać, są uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 r. w sprawie dodatkowych wymagań dotyczących znakowania obuwia przeznaczonego do sprzedaży konsumentom.

piktogramy 1

piktogramy 2

Oznaczenia obuwia z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 r., źródło: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20042402409

Dlaczego mamy konserwować buty? Po to by cieszyły nas takim wyglądem jak przy zakupie i aby ich żywot był dłuższy. Proces samej konserwacji, to nie tylko polerowanie obuwia. Składa się on z kilku etapów.

image3

Jednym z najważniejszych jest… odpoczynek! Tak jest! Jak każdy mamy pary butów, w których albo z konieczności albo po prostu z wygodny, spędzamy niemal całe dnie. Błędem jest zakładanie ich dzień po dniu (noc to za mało), z tego względu, iż buty nie maja czas na odparowanie. Noszone bez przerwy, to idealne wilgotne środowisko dla mikroorganizmów – bakterii i grzybów, które mogą spowodować trwały nieprzyjemny zapach. Co więcej, wilgoć ma też wpływ m.in. na elastyczność skóry cholewki.

Przed przystąpieniem do impregnacji, buty należy dokładnie oczyścić z kurzu, piasku, plam, soli oraz z poprzednich środków użytych do konserwacji. Jest to niezmiernie ważny etap, gdyż w przypadku jego pominięcia lub niedokładnego wykonania można utrwalić jeszcze bardziej plamy wcierając je w skórę, zrobić zacieki, zniszczyć powłokę buta, a także nie doczyszczenie spowoduje gorszą przyczepność środków konserwujących. Buty powinniśmy czyścić najczęściej jak się da. Po codziennym użytkowaniu, piach i kurz powinniśmy usunąć wilgotną szmatką lub specjalną szczotką do czyszczenia obuwia. W przypadku silniejszych zabrudzeń np. z błota i brudu oraz przed każdą następną konserwacją, należy stosować środki specjalnie do tego przeznaczone, a jest ich spory wybór – pianki, szampony, płyny. Ich działanie nie powoduje zniszczenia skóry, za to skutecznie rozprawiają się z brudem i z pozostałościami z poprzednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Najważniejsza informacja przy tym etapie – BUTÓW NIE PIERZEMY W PRALCE! Nie dotyczy to tylko butów, przy których producent wskazał właśnie taki sposób czyszczenia!

IMG_0644

Następnym etapem jest pielęgnacja i ochrona, czyli impregnacja obuwia. Na rynku jest dostępna ogromna paleta preparatów do tego celu, ale powinniśmy się kierować tym z jakiego materiału wykonane są buty, jakie jest ich przeznaczenie, co mówi instrukcja producenta oraz zdrowym rozsądkiem.

Materiał wierzchni jest decydującym wyznacznikiem przy doborze środków pielęgnacyjnych.  Możemy wyróżnić następujące:

– wierzchy syntetyczne skóropodobne – w ich przypadku, cholewkę czyścimy wilgotną ściereczką, a do pielęgnacji stosujemy środki wyraźnie przeznaczone do skór syntetycznych. Ważne jest, aby przed każdą impregnacją dokładnie usuwać wcześniejsze warstwy,

– wierzchy tekstylnie – tu powinniśmy sugerować się zaleceniami producenta. Można stosować preparaty czyszczące (szampony) i impregnujące, które są przeznaczone do właśnie takich butów. Buty z materiałów oddychających, również mają swoją kategorię preparatów,

– wierzchy skórzane – ich konserwacja zależy od zaleceń producenta, rodzaju skóry, przeznaczenia obuwia. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, o buty skórzane dbamy stosując przeznaczone do nich preparaty.

Akcesoriów, które przydadzą nam się do pełnej konserwacji jest wiele. W podstawowym zestawie powinny się znaleźć szczoteczki do czyszczenia nubuku, gąbki do nanoszenia kremów (po każdym użyciu należy je umyć), szczotki do polerowania (lub inne akcesoria wskazane przez producenta past np. ściereczki), wkładki i prawidła (tak! Do butów sportowych również należy wkładać dobre prawidła).

Czego zatem nie powinniśmy robić? Podstawowy błąd to pominięcie jednego z etapów konserwacji. Często tylko polerujemy buty, bez ich „odstawienia”, oczyszczenia i usunięcia wcześniejszych warstw środków impregnujących. Nie powinniśmy też lekceważyć zaleceń producenta obuwia i środków, które planujemy użyć. Podczas czyszczenia, nie możemy doprowadzać do zamoczenia butów. W przypadku gdy tak się stanie, kategorycznym błędem jest suszenie butów w bliskości silnego źródła ciepła (kaloryfer, piecyk, piekarnik, suszarka i , o słodki Jezu, mikrofalówka (!!! – tak, słyszeliśmy o takim sposobie)), gdyż prowadzi to do sztywnienia i deformacji buta. Buty po myciu powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Buty sportowe, które uległy zamoczeniu najlepiej jest rozsznurować, sznurowadła suszyć osobno, wysunąć język, tak aby powietrze mogło dostać się do wnętrza buta i śmiało sobie hulać.

image2

Jak wcześniej pisaliśmy, pranie butów w pralce jest niedopuszczalne! Jasne, można robić to na własną odpowiedzialność, jednak takie buty najczęściej zaraz po wyjęciu z pralki wyglądają już inaczej. Skóra najczęściej już ulega nieodwracalnym zniszczeniom, szwy mogą zacząć pękać, a klej i podeszwa stawać się żółte.

Jeżeli podejmujemy się czyszczenia butów na własną rękę przy użyciu innych preparatów niż do tego przeznaczone, to pamiętajmy, że robimy to na własną odpowiedzialność!

Więc w skrócie:
– buty czyścimy tak jak zaleca producent,
– jeżeli stosujemy preparaty, też trzymamy się poleceń producenta,
– jesteśmy świadomymi konsumentami – czytamy etykiety butów i środków konserwujących,
– pralka służy do prania ubrań, butów (w większości przypadków) NIE WOLNO tam wrzucać!
– dajmy butom odetchnąć – starajmy się nie śmigać w nich dzień w dzień,
– zainwestujmy w prawidła – sami zobaczycie z czasem, jak przydatnym stają się elementem bucianej garderoby,
– wpadłeś w kałużę / zalałeś buty wodą? Susz je wyłącznie w temperaturze pokojowej.

źródło: http://www.pips.pl/files/konserwacja_obuwia.pdf