Nike Huarache

W 1991 roku ten sam projektant, odpowiedzialny m.in za model Air Max 90, Tinker Hatfield, stworzył model Nike Huarache. To pierwszy model z wykorzystaniem i wyeksponowaniem pianki neoprenowej. Na pomysł jej wykorzystania, Hatfield wpadł w czasie śmigania na nartach wodnych, a tak właściwie w momencie, w którym po upadku do wody przyglądał się nogom w neoprenowych butach. Zauważył, że neopren dokładnie otula jego stopy i takie uczucie, wydało mu się przyjemne. To był ten moment, w którym postanowił zaprojektować buty, które dokładnie okalałyby stopy, przez co mogłyby się lepiej dopasować do ich indywidualnego kształtu i w czasie uprawiania sportu, nie „tańczyłby” na stopie.

Sama nazwa pochodzi od dawnych meksykańskich sandałów „harrichi”, które były wykonane z trzciny, mocno dopasowane i bardzo lekkie. Nike Huarache reklamował slogan „Have you hugged your foot today?” (pol. „Czy przytuliłeś już dzisiaj swoją stopę?”). W 1991 roku pojawił się pierwszy model Nike Air Huarache, który zapoczątkował całą serię. Był to też pierwszy model bez widocznego nigdzie swoosha i z miękki wsparciem pięty. Mimo początkowych trudności i niechęci, stworzono ich kilka wersji i model zaczął święcić sukcesy. Boom na Nike Huarache, dokładniej na model z tego samego roku Nike Air Flight Huarache, zapoczątkowała ekipa koszykarzy Fab Five z Uniwersytetu w Michigan. Model ten opierał się na pierwowzorze. Za jego projektowanie początkowo zabrał się również „ojciec” Huarache’y, ale projekt został przekazany Ericowi Avara, który trochę zmodyfikował model dodając parę detali i nieco przeprojektował podeszwę. Znacząca zmiana nastąpiła w wysokości buta. Avara dodał wysoki kołnierz, aż za kostkę.

Kolejne wersje to Nike Air Huarache International i Nike Air Trainer Huarache z 1992 roku. Ten drugi model z zamysłu miał być butem bardziej treningowym, w którym dla lepszego komfortu i utrzymania stopy w miejscu, pojawiło się zapięcie nad śródstopiem. Również fani tenisu mogli się cieszyć modelem ze stajni Huarache. Tego samego roku, świat tenisa przywitał Nike Air Tech Challenge Huarache, stworzonego dla Andre Agassiego. W tym modelu pojawił się widoczny system Air. Kolejne modele to: Nike Air Dynamic Flight (`92, zauważcie, że nie ma w nazwie słowa Huarache), Nike Air Huarache Light (`93), Nike Air Trainer Huarache `94, Nike Air Zomm Huarache 2k4 (`04), Nike Air Max 90 Current Huarache (`09), Nike Zoom Huarache TR Mid (`10), Nike Huarache Free 2012 (`11).